Müşteri alışkanlıkları hızla değişiyor, dolayısıyla belirli aralıklarla yapılan pazar araştırmaları artık eskisi gibi doğru sonuçlar vermiyor. Bu yüzden pazarlama yöneticileri ve uzmanları en doğru müşteri analizleri için gerekirse 1-2 hafta şirketin en alt çalışanı gibi çalışmalı, müşteriyle en yakın teması kurmalı, onların davranışlarını direkt izlemeli ve yaşamalıdır. Bunlar yapılmadığı takdirde müşterilerin marka ile olan gerçek bağını ve satın alım sürecinde hissettiklerini markanın bilmesi oldukça zorlaşıyor. Sonuç olarak da yanlış müşteri bilgileri üzerinden yapılan pazarlama çalışmaları da genellikle başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Pazarlama çalışmalarında başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri müşteriyi tanımak. Bu yüzden pazarlama şirketler içerisinde sadece bir departman olmamalı, tüm şirketi kapsayan bir faaliyet olmalı. Şirketin en alt çalışanı dahi markanın pazarlamasına katkıda bulunduğunu bilmeli ve hissetmelidir.  Nasıl yani;

Şirketin içerisindeki en alt görevi temizlik çalışması olarak düşünürsek; Temizleme çalışanlarının işlerini düzgün yapmaması, ürünün üretimini etkileyeceği gibi sonuç olarak müşteri memnuniyetsizliği oluşturacaktır. Bu durum da bir şekilde markanın pazarlamasına etki edecektir.

Ya da perakende bir markasınız. Şubelerinize ürün taşıyan araçların trafikte oluşturabileceği tehlikenin markanın başına ne büyük dertler açabileceğini hiç düşündünüz mü? Bir anda insanların hayatlarına kasteden bir marka olarak Twitter’da TT olabilirsiniz.

Sonuç olarak;

Yöneticiler pazarlamayı sadece bir departmanın görevi olarak görmemeli, tüm şirketin bu farkındalığa sahip olabilmesi için gerekli şirket içi eğitim sistemlerini oluşturmalıdır. Diğer durumda online kullanımının arttığı ve insanların şikayetlerini rahatlıkla arkadaşlarıyla paylaşabildiği internet çağında pazarlama departmanı vaktinin büyük bir kısmını, diğer departmanların yaptığı başarısızlıkların müşteri tarafındaki yansımasını düzeltmekle harcar. Bu da şirketin kendini geliştiren değil, sorun üreten ve çözmeye çalışan bir yapıya dönüşmesine neden olur.

Önerim;

Markanız ile müşteri arasında en yakın bağı kuran çalışanların listesini çıkartın ve eğitin. Çünkü şirketinizin asıl pazarlamacıları onlar. Onların müşteriye en ufak bir olumsuz davranışı(yüzü asık durmak bile olabilir) marka algınıza etki edecektir. Aynı şekilde marka algınızı da müşteriyle temas kuran çalışanların davranışları belirleyecektir.

 

Yolun amacı, yolda olmaktır.

Yolda olmak güzeldir, varmak sıkıcıdır.

Biz Salı İnsanlarıyız.

Hepimizin öğretmeni Morrie Schwartz’a saygılarımız, bizi Morrie ile tanıştıran Mitch Albom’a sevgilerimizle…

Her hafta Salı günleri hayat ve hayatın içindeki konular üzerine bir araya gelmek seni de keyiflendiriyorsa aramıza katıl, her Salı mailini kontrol etmeyi unutma.