Facebook’un veri gizliliği ve güvenliği ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Hararetli şekilde süren bu tartışmalar Facebook kullanıcılarının hesaplarını kapatması tepkilerini beraberinde getirdi. Elon Musk’ın Tesla ve SpaceX’in Facebook hesaplarını silmesi de konunun daha fazla gündem olmasını sağlıyor. Her ne kadar Türk bir kullanıcının gaza getirmesiyle gibi görünse de…

Screenshot_3

Facebook bu tartışmaların sürmesini aslında istiyor mu? Bilerek mi yapılıyor? Gündem kime yarıyor?

Facebook’un son dönemini incelediğimizde eskisi kadar inovatif bir şirket olmadığını ve hatta inovatif satın alımlar yapmadığını görüyoruz. Sadece Facebook değil, tüm dijitalde bir inovasyon sıkıntısı olduğu çok net.

Platformların gittikçe birbirine benzemesi, hayatımıza iPhone’dan sonra farklı ve yeni bir cihaz girmemesi, yeni olarak adlandırabileceğimiz VR cihazlarının ise teknik ve fizyolojik sıkıntılardan dolayı istenen düzeyde entegre olamaması (Bilgisayarların ilk zamanlarındaki hantal yapıda olması ve mide bulantısı vb sağlık sorunlarına yol açması)…

Geniş pencereden baktığımızda ise ihtiyacımız olan ya da sıradaki gelişme; taşıdığımız değil bizimle bütünleşen bir teknoloji. (Telefon yerine ayakkabımın ne kadar yürüdüğümü hesaplaması ve geri bildirim vermesi)

Bu konunun da globaldeki adlandırması: Internet of things. Gelişmesi, olgunlaşması, yaygınlaşması gerekiyor. Giyilebilir teknolojiler, birbiriyle bağlantılı cihazlar, hayat kolaylaştıran inovasyonlar… Tümünün köklü bir değişiklik ile hayatımızın bir parçası olmasını bekliyoruz.

internet-of-things

Bu bağlamda dijitalin geldiği duruma tam olarak inovasyon sıkıntısı diyemeyiz, çünkü inovasyon olarak gelişen yeni teknolojiler bizimle ilgili çok fazla datayı alıp, anlamlandırıp bize öneriler sunacak bir dünya üzerine şekilleniyor. Bu noktada da kişisel verilerin paylaşılması geliyor.

Screenshot_2

 

Şimdi bağlantıya bakalım;

Bir konuyu normalleştirmenin en kolay yolu o konuyla ilgili konuşulmayı artırmaktır. Çünkü insanlar bir süre sonra o konuyla ilgili tepkilerini ilk duydukları andaki kadar fazla göstermeyeceklerdir. Verilerin paylaşılması ve farklı amaçlar için kullanılması gündemi de sürekli trendde tutularak normalleştirilmeye çalışılıyor. Ve biz bu normalleştirme süreci sonucunda nasıl olsa herkesin verilerimizi kullandığını düşünerek bu konuyu daha az önemsemeye başlayacağız. Sonrasında ise; bu konuyu başlatanlar, aslında veri güvenliğinin hayatımızı kısıtladığı, kişisel verilerimizin yapay zeka ile kullanılıp anlamlandırıldığı takdirde bize çok faydalı olacağını kulağımıza fısıldamaya başlayacaklar.

Facebook, kişisel verilerimizin kullanılmasıyla planladığı birçok yeni ürünü hayata geçirebilecek ve yeni satın almalar yapabilecek. Örneğin; hesapların verilerini kullanarak kişilerin iyi anlaşabileceği ve ilişki yürütebileceği kişileri karşısına çıkaracak. Ki bu konu Facebook’un çok daha ötesinde olabilir, bu da başka bir teori (Devletlerin bizim kişisel bilgilerimizi anbean takip ederek ve kontrol altında tutarak bize daha iyi ve güvenli bir hayat sunma önerisi gibi).

Screenshot_2

Bu tartışmalar sonucunda artık kabul etmiş, normalleştirmiş ve insanlık için iyi olacağına inanmış şekilde verilerimizi kullanarak bizim hayatımıza katma değer sağlayan uygulamaları gönüllü olarak kullanıyor olacağız.

Bir marketin buz dolabınızı takip edip, haftalık alışveriş listenizi size önermesi…

Evinizdeki 1 aylık davranışlarınızı izleyerek anlamlandıran, daha sonra sabah kahvenizi hazırlayan, perdelerinizi uygun zamanlarda açıp kapatan, oda sıcaklığını ayarlayan bir akıllı ev…

Ve daha fazlası…

 

 

Yazıda kullanılan görsellerin kaynakları:

https://thecustomizewindows.com/2014/04/impact-iot-internet-things-will-deliver-security-firms/

https://www.eppenbergerdigital.com/en/iot-internet-things/