Facebook son dönemde agresif bir değişim içerisinde. Sürekli yeni özelliklerle platformu geliştirmenin yanı sıra, yakın zamanda duyurduğu büyük Facebook News Feed algoritma değişikliği ile markaları belirsiz bir 2018 bekliyor.

facebook-degisiyor

Peki Facebook neyi, neden değiştiriyor?

Öncelikle Facebook’un dijitalden aldığı reklam payı doygunluk noktasına gelmek üzere olduğu için TV’den  pay almayı hedefliyor. Bunu başarmanın yolu öncelikle insanları video izlemeye alıştırmaktaydı, bunu yaklaşık 1,5 yıldır sürdürüyor ve news feed’te daha fazla video ile karşılaşıyoruz.

2018’de yayına alacağını duyurduğu Facebook TV ile ise zaten dijitale kayan Tv izleme alışkanlığını Facebook üzerinde konumlandırma niyetinde. Bunun ilk adımlarını ise yakın zamanda duyurduğu arkadaşlarla birlikte ortak video izleme özellikleri gibi yeniliklerle atıyor.

Facebook TV ile Facebook’un asıl amacı TV reklam verenlerini hem hedefli reklamlara yönlendirmek hem de bir çok istatistiki veri ile beslemek. Örneğin bir TV dizisini izleyenlerde en basit haliyle kadın ve erkeğe gösterilecek reklamlar farklılaştırılacak. Ve kitlelerin reklama olan reaksiyonları adım adım takip edilebilecek.

 

News Feed neden değişiyor?

facebook-newsfeed

Facebook News Feed değişimini değerlere bağlıyor ve insanların ailesi ile arkadaşları arasındaki etkileşimi artırmayı hedeflediğini söylüyor. Bunu da akademik araştırmalar doğrultusunda hayata geçirdiklerini ifade ediyor. Ancak sayfalarına takipçi kazandırabilmek için onbinler harcamış markalar bu durumdan haliyle hoşnut değil. Zaten 3 yıldır giderek düşmekte olan organik erişim %5’lere kadar gelmişken, Facebook buna da göz dikmiş durumda.

Yeni algoritma ile markalar için News Feed’te gözükmenin yolu neredeyse sadece reklam vermekten geçiyor. Bu da haliyle Facebook’un gelirlerini artırmada önemli rol oynayacak.

Diğer yandan markaları bekleyen risk ise, olası reklamveren artışı ile reklam rekabetinde yükselme ve reklam maliyetlerinde hızlı bir artış.

Son açıklanan verilere göre reklam maliyetleri 1 yıl içerisinde %74 artmış durumda.

facebook-reklam-maliyetleri

https://www.socialmediatoday.com/news/3-social-media-marketing-trends-to-watch-in-2018/509839/

 

Köprüden Önce Son Çıkış : Keşfet Akışı

explorefeeds

 

Markalar için Facebook’un duyurduğu nadir sevindirici haberlerden biri Keşfet Akışı. Facebook yeni bir news feed sayfası olan Keşfet Akışı ile insanlara ilgilenebilecekleri içerikleri organik olarak göstermeyi hedefliyor.

Bu noktada da markalara çok fazla değersiz içerik yerine az sayıda nitelikli içerik paylaşmayı öneriyor ve insanların ilgi gösterdiği içeriklerin eskiye nazaran daha fazla yayılacağını iddia ediyor.

 

Tabi bu üzerinden geçtiğimiz konular değişimlerin sadece bir kısmı, değineceğimiz daha çok konu var ancak. Özetle şunu söyleyebiliriz;

Facebook halka açık bir şirket ve yatırımcıların sürekli artan beklentilerine karşılık vermek zorunda. Bu noktada Facebook ne kullanıcıları ne de markaları en önemli segmente alıyor ve hiçbir zaman almayacak. En önemli segment olan yatırımcıların beklentileri dahilinde değişimler görmeye devam edeceğiz.

Markaların bu noktada Facebook’u sunduğu inanılmaz hedefleme seçenekleriyle aktif kullanması ancak hiçbir zaman tüm yatırımı buraya yapmaması gerek.

Dijital sadece Facebook’tan ya da Instagram’dan ibaret değil. Özellikle web siteniz üzerinden Google, video içerikleriniz üzerinden Youtube, sunum içerikleriniz üzerinden ise Linkedin ve Slideshare büyük önem taşıyor. Eğer bir yayıncıysanız Flipboard size Facebook’tan daha yüksek trafik taşıyabilir.

Marka olarak alternatifleri ve tüketici değişimlerini sürekli takip etmeli ve adapte olmaya çalışmalısınız.