Dijital Pazarlama Eğitimi, son dönemde giderek artan bir talebe sahip. İnsanlar kendilerini geliştirmek için eğitimler almak istiyorlar, ancak ticari hayatın dinamikleri ile ne yazık ki uyuşmayan bir yapıda Dijital Pazarlama.

Dünya son 20-30 yıldır giderek artan bir ivme ile büyük bir değişim geçiriyor. Yüzyıllar içerisinde görülen değişimleri artık bir yıl hatta aylar içinde yaşıyoruz.

Değişim hızı hiç olmadığı kadar yüksekken, insanların davranışlarından, eğilimlerine, trendlerden kullandıkları cihaz ve uygulamalara kadar her şey bu kadar hızlı değişirken, bunun eğitimini yapmak, hele ki büyük bir müfredat üzerinden gitmek büyük bir hata olur.

Dijital, offline eğitimlerle öğrenilecek bir alan değildir. Gidilen eğitimler her zaman size 1 yıl öncesini ve gerçekleşmesi çok da mümkün olmayacak gelecek senaryolarını anlatır.

Benim özellikle dijital pazarlama eğitimlerimde ilk söylediğim, “bu eğitime gelmekte hata yapıldığı ve sunumun sonunda vereceğim kaynaklardan gerçek eğitimin 7/24 devam ettirilmesinin gerekliliği”.

Peki Dijital Pazarlama Eğitimi almayacaksak, bu konuda nasıl gelişme sağlayabiliriz?

Bu sorunun çok çeşitli cevapları var, bunları inceleyelim;

 

1 : Facebook Blueprint

Facebook Blueprint, temel seviyelerden ileri düzeylere kadar bir çok eğitimi almanızı sağlar. Facebook ve Instagram ile ilgili en güncel bilgileri bu platform üzerinden takip edebilir, eğitim sonlarında aldığınız sertifikaları CV’nize ekleyebilirsiniz.

 

2 : Facebook Newsroom

Tüm yeni gelişmeleri Facebook Newsroom üzerinden takip edebilir, tüm dünyada Facebook’un yaptığı bir çok çalışmadan haberdar olabilirsiniz. Buradan alacağınız bilgiler size klasik eğitimlerde verilen son kullanma tarihi geçmiş bilgilerden çok daha fazla şey katacaktır.

 

3 : Matt Navarra

Tam bu noktada Matt’ten bahsetmemek olmaz. Matt, dijital ve özellikle sosyal medya alanındaki tüm yeni gelişmeleri belki de ilk duyacağınız kişidir.

94 bin paylaşımından da anlayacağınız üzere gerçekten çok fazla şey paylaşıyor. Eğer iyi bir takipçi olursanız, mutlaka çok şey öğrenmiş olursunuz.

Dijital’in stabil bilgilerden ve öğretilerden değil, sürekli değişim içinde olan bir yapıdan oluştuğunu gözardı etmememiz gerekiyor.

 

4 : Google Dijital Atolye

Google Dijital Atolye, Google dünyasını a’dan z’ye öğrenebileceğiniz bir bilgi platformu.

Özellikle şunu atlamamak lazım. Facebook’un da Google’ın da reklam ve analytics panelleri sürekli değişiyor. Siz bugün eğitim alabilirsiniz, ancak 3 ay bakmazsanız, 3 ay sonra panel büyük ölçüde değişmiş olur ve yeniden eğitim almanız gerekir. Bu nedenle dijitalin tümüne hakim olmak yerine belirli konuları seçmek ve o konularda sürekli takipte kalmak çok daha katmadeğerli bir durum.

 

5 : Udemy

Udemy bir diğer eğitim platformu, tüm dünya üzerindeki bir çok içeriğe ulaşabileceğiniz bu platformda offline aldığınız bir eğitimin çok daha azına kaliteli eğitimler alabilir ve sürekli kendinizi güncel tutabilirsiniz.

Bunların dışında bir çok platform tabi ki mevcut. Ancak önemli olanları bunlar olarak görüyorum.

Temelde şu noktayı ise gözardı etmemek lazım, başta da belirttiğimiz gibi;

Dijital Pazarlama Eğitimi diye bir şey yoktur. Dijital siz önceden hazırlanmış dosyalar üzerinden eğitimini alırken dahi önemli ölçüde değişir. Bu nedenle yeni dünyada belirli konuları sahiplenmek ve o konuda dünyadaki tüm gelişmeleri takip etmek çok değerli. Aksi durumda sürekli eski kalmanız kaçınılmaz.

 

Görsel Kaynak : https://growthpixel.com/wp-content/uploads/2018/03/digital-marketing.png

Yolun amacı, yolda olmaktır.

Yolda olmak güzeldir, varmak sıkıcıdır.

Biz Salı İnsanlarıyız.

Hepimizin öğretmeni Morrie Schwartz’a saygılarımız, bizi Morrie ile tanıştıran Mitch Albom’a sevgilerimizle…

Her hafta Salı günleri hayat ve hayatın içindeki konular üzerine bir araya gelmek seni de keyiflendiriyorsa aramıza katıl, her Salı mailini kontrol etmeyi unutma.