Dijital Dönüşüm, yaşanan teknolojik gelişmelere bağlı olarak oluşan fırsat alanları ve imkanlar sayesinde, şirketlerin her bir kademesinde, operasyonunda, insan kaynağında ve kültüründe değerlendirmeler yapılması ve her bir case’e özel olarak derinlemesine yapılan çalışmalarla verimlilik, iyileştirme ve adaptasyon sağlanması çalışmalarıdır.

Dijital Dönüşüm, sadece şirketin operasyonel sıkıntıları ve bu alandaki teknolojik ilerleme ile bağlantılı değildir. Dijital Dönüşüm, şirketlerin müşterilerinde yaşanan değişim ve buna bağlı gelişen beklentilerle de ilgilidir. Örneğin şirket üretimini hali hazırda 3 ayda yapabilirken, müşterinin beklentisi ve isteği 15 güne evrilirse, şirket de bu beklentiye paralel bir süreç oluşturmak zorundadır.

Globalleşen Dünyada Dijital Dönüşüm’ün Önemi

Günümüz iş dünyasının belki de geçmişten en önemli farklılığı, globalleşme. Şirketler geçmişte belirli sınırlar içerisinde ticaret yürütürken, daha konforlu bir ortama sahiptiler. Üstelik bu sınırlar içerisindeki müşterilerin değişimi de günümüze oranla çok yavaştı. Oysa ki günümüzde sınırlar ortadan kalktı ve şirketlerin ticaret bağlantıları tüm dünyaya genişledi. Bunla birlikte insanlardaki(müşteriler) değişim hiç olmadığı kadar hızlı bir hale geldi.

Geçmiş zamanlarda şirketler, bulundukları sınırlar içerisinde rekabet ederken, şu an dünyanın diğer ucundaki bir başka şirket ile de rekabete girişmek zorundalar.

Tüm bunların oluşturduğu yeni dünyada dijital dönüşüm, ülke şartlarına bağlı olarak yavaş ilerleme lüksüne de sahip değil. Yeni dünyada ABD’deki bir şirket, sizin verdiğiniz hizmeti ucuz hammadde, verimli operasyon, ucuz yakıt ve gelişmiş otomasyon ile daha hızlı ve ucuz satışa sunuyorsa, üstelik lojistik eklenmesine rağmen siz yine rekabet edemiyorsanız, geride kalmanız kaçınılmazdır.

Peki Şirketler Dijital Dönüşüm savaşına nasıl başlamalı?

  • Öncelikle globalde aynı hizmeti sunan diğer şirketlerin listesi çıkartılmalı ve bu şirketler derinlemesine incelenmelidir
  • İlk aşama sonrası mümkünse bu şirketlere ziyaretler yapılmalı ve süreçler yakından incelenmelidir
    Bu şirketlerde öne çıkan teknoloji ve kültürler tespit ve analiz edilmelidir
  • Hali hazırda sahip olunan şirketteki problemler büyük küçük demeden, teknolojik ya da başka bir soruna bağlı ayırt edilmeden tespit edilmelidir
  • Belirlenen sorunlara dair çalışan alt kademe personelin görüşleri ve değerlendirmeleri alınmalıdır
  • Sorun tespit edilen operasyonlar takip edilerek, tespit edilen problemlerin doğruluğu incelenmeli ve revizyonlar yapılmalıdır
  • Tüm bu tespit tutanaklara bağlı olarak gerekli çalışmaların tespiti ve uygulamalar için dışarıdan destek alınmalıdır

 

Tüm bu çalışmalar sonrasında Dijital Dönüşüm süreçlerinin inşası için yatırım ve geri dönüş maliyet hesaplamaları yapılmalı. Dijital Dönüşüm sürecinde olabildiğince aşamalı prosesler tercih edilmeli ve kontrol noktaları belirlenmelidir.

Bu konuda diğer yazılar;

Kobiler İçin Dijital Dönüşüm Neden Gerekli?

Kobi’ler Neden Dijital Dönüşüm Gerçekleştiremiyor?

 

Görsel Kaynak : https://www.expertsystem.com/wp-content/uploads/2018/05/digital-transformation.jpg