Browsing Category

Ekonomi

Ekonomi

Apple Batar mı?

Apple’in piyasalardaki kötü gidişi bitmiyor. Yoksa? demek çok zor, şirketin kasası nakit dolu, ancak piyasa değeri açısından şunu göz ardı etmemek lazım.

ABD her zaman geleceği fiyatlar, bu nedenle Apple, söylentileri(üretim azaltımı vb) bastırmazsa daha kötü piyasa değerleri Apple’ı zorlayacaktır. Yatırımcı baskıları da şirketi hatalı karar almaya ve kenardaki nakitin hızlıca tükenerek, şirketin batmasına yol açabilir.

Sony vb markaların yaşam süreçlerine bakınca Apple için batmaz demek çok da zor değil.

 

 

Ekonomi

Dolar Neden Artıyor?

Doların artışıyla ilgili farklı konuları bu başlık altında inceleyelim. Birinci başlık olarak Brent Petrol ve Dolar bağlantısına bakalım. Son dönemde Petrol’ün hızlı yükselişi bizi çok yakından negatif etkiliyor.

Vakit buldukça farklı karşılaştırmaları da ekliyor olacağım.

 

Güncelleme : Dolar Endeksi ve Dolar TL

Dolar / TL’nin en bağlantılı olduğu enstrümanlardan biri Dolar Endeksi. Trump sonrası dolar endeksinde 104’lerden 88’lere gelirken bizim o dönemi çok parlak geçirmemiş olmamız, son dönemdeki 88-94 hareketinde(petrolün ve iç etkenlerin de eklenmesiyle) fazlasıyla olumsuz etkiledi. Önümüzdeki dönemde dolar endeksi artmaya devam ettiği durumda dolar / tl için pozitif konuşmamız pek mümkün olmayacak gibi duruyor.

Ekonomi

Dolar TL 4 TL’nin Altına Düşer Mi?

Güncelleme :  23 Nisan

ABD 10 yıllık faizler 3’e dayandı ve bugün 2,98’i gördü.

Ekran Resmi 2018-04-23 19.04.30

 

ABD Dolar Endeksi ise Trump’ın gelişinden bu yana 104’ten 88’lere kadar düşmüştü, sonrasında yükselen hareketine yavaş yavaş başladı ve 91’lere kadar geldi. Ancak teknik bir ilerleme gösterirse bundan sonra daha hızlı bir hareket görebiliriz.

Ekran Resmi 2018-04-23 19.03.54

Son olarak seçimin çok erken olacak olması ve belirsizliğin kısa sürede ortadan kalkmasını fiyatlayan USD/TRY ise yeniden haberin ilk düştüğü noktaya kadar geldi;
Ekran Resmi 2018-04-23 19.10.01

Dolar bu belirsizliğin kısa sürecek olması haberi ile dahi 4 TL’nin altına düşememişken, faizlerin 3’ü geçip, kalıcı olması ve 3,5’u hedeflemesi ve buna eklenebilecek olan dolar endeksinin yükselme riski ile yükselişini hızlandırabilir.

Bu durumda zaten jeopolitik riskler de en üst seviyedeyken, 4 TL’nin altını görmek uzunca süre çok zor olabilir.

ABD 10 yıllıkların uzun dönem görüntüsüne bakarsak, görüntü pek de hoş değil, 3,04 sonrası 3,5 ve 3,7 hedefleri bize zor günler yaşatacak gibi duruyor.

Ekran Resmi 2018-04-23 19.13.16

Faizler neden önemli;

ABD 10 yıllık faizlerin artması, borsaların temettü gelirleri ve riskli ülkelerin faiz getirileri arasındaki makasın azalmasına ve bu durumda paranın ABD tahvillerine kaymasına yol açar. Özellikle de faizlerin yükselişi şirketlerin karlılıklarına da entegre ettiği durumda 6-12 aylık dönemde borsalarda artık ayı piyasasına geçebiliriz. (Ana para riski olan borsanın getirisi ile ana para riski bulunmayan faizler arasındaki makas daralırsa faiz kazanır, borsa kaybeder)

Ana görsel kaynağı : http://www.tetonpinesfinancial.com/what-the-bulls-and-bears-are-saying-is-the-bear-right-this-time/

 

Güncelleme – 2 Mayıs 2018;

Euro/Dolar 1,2’nin altında kalıcı olursa, işte o zaman Dolar/TL’de daha sert rüzgarlar esmeye başlayacak.

Ekran Resmi 2018-05-02 22.47.52

Güncelleme : 3 Mayıs 2018;

Dolar/TL 4,24 ‘ün üzerini görerek yine bir rekor kırdı. Teknik olarak 4,15’in altında kalıcılık sağlamazsak, en azından 4,38’e kadar bir teknik hareket görebiliriz. Dolar Endeksi, Euro/Dolar ve ABD 10 yıllık faizler bu noktada çok önemli. Eğer dolar küresel çapta güç kazanmaya devam ederse, 4,2 – 4,5 arasına yerleşen bir dolar görebiliriz.

 

Ekran Resmi 2018-05-03 20.05.37

Güncelleme : 6 Mayıs 2018;

Bir tek yazıya bir çok veriyi sıkıştıramıyorum, diğer yandan kafa karışıklığı da oluşturmak istemiyorum açıkçası. Bu nedenle daha genel değerlendirmeler ekliyorum.

Dolar’ın sadık kaldığı teknik grafikler ve indikatörlere bakılırsa Dolar’ın biraz daha yukarı gideceğini düşünüyorum, önümüzdeki 3 ay içerisinde maksimum 4,6 seviyelerine gidebilir. Sonrasında ise 2-3 aylık bir rahatlama dönemi yaşayabiliriz, eğer global de bizi desteklerse dolar/tl’de uzun süreli bir dinlenme görebiliriz. Bir süredir fazlasıyla yorgun şekilde yukarı çıkmaya çalışan bir dolar/tl seyrediyoruz.

Dolar 4’ün altına düşer mi? Kısa vadeli 3,9 -4,0 aralığına inebilir, ancak bu tamamen birkaç pozitif unsurun bir araya gelmesiyle oluşur ve orta vade de artık 4,0’un üzerindeki dolar bizim için kabullenilmiş bir durumdur diyebiliriz.

Güncelleme : 10 Mayıs

Dolar dünkü haber akışından sonra sakinleşse de 4,20 altına yerleşmeyen dolar çıkma eğilimine devam edecek gibi duruyor. 4,2 altında kalmamız halinde ise 3,95’lere varan bir düzeltme hareketi görebiliriz.

Güncelleme : 11 Mayıs

Dolar 4,38’i gördükten sonra gevşese de 4,2 özellikle de 4,18’in altında kalmadıkça yükselişe devam edecektir. 4,18 altında ise 3,95’lere varan 2-3 haftalık bir sakinleşme görebiliriz. Bu noktada özellikle Euro/Dolar’ı yakından takip etmek gerekiyor. Dolar küresel bir düzeltmeye girer ve biraz güç kaybederse 4’ün altı mutlaka görülür. Özellikle bugün kötü gelen ABD Tüfe rakamı, bu yönde bir eğilime işaret ediyor.

Güncelleme  : 13 Mayıs

Dolar için kritik bir haftaya giriyoruz, Londra temasları tüm iç piyasanın yönünü belirleyecek. 4,18 altında kalıcı olursa biraz şelale diye tabir ettiğimiz trend ile 3,95’lere varan düzeltme görürüz. Ama Londra temasları piyasaya negatif yansır ve globalde de dolar güç kazanırsa işte o zaman 4,45’i bu hafta görebiliriz.

Dolar’ın orta vade gidişatı için en önemli haftalardan birine giriyoruz.

 

Güncelleme : 15 Mayıs

Son duruma bakacak olursak, RSI grafiği artık doların zorlama ile gittiğini gösteriyor. Benim düşüncemde 4,45 – 4,5 üstü kısa vadede artık zor, 4,45 – 4,5 seviyelerinden bir düzeltmeye gireceğiz. Bu süreçte eğer Dolar da global güç kaybı yaşarsa düzeltme sürecini aşağı yönde yaparız. Aksi durumda daha yatay ve hacimsiz bir düzeltme görebiliriz. (MACD ve Momentum indikatörleri de günlükte en yüksek seviyelere gelmiş durumdalar ama fiyatlama ile RSI grafiği arasında oluşan düzensizlik, doların zirveye yaklaştığını daha net gösterir.)

 

Güncelleme : 15 Mayıs

Euro / Dolar ve ABD 10 yıllıklarda durum hiç de iç açıcı değil. Bu şekilde Dolar Long pozisyonlar devam ederse dolar / tl kendi tekniğinden de bağımsız yükselmeye devam edecektir.

 

Grafikte göreceğiniz üzere bugün Dolarda bir çok ülke negatif, ancak en çok etkilenenlerden biri Türkiye

Güncelleme : 18 Mayıs

Tüm verilere bir göz atalım;

Euro/USD 1,16xx hedefine doğru yavaşça yol almaya devam ediyor. Dolar’ın güç kazandığı bu gidişat bizim için negatif.

Dolar endeksi bu süreçte 95’lere doğru yönelecektir diye tahmin ediyorum. DXY yani dolar endeksi 95’ler, Euro/Dolar 1,16xx seviyelerine geldiğinde bir düzeltme sürecine girebiliriz.

Tüm bunların dışında bir ABD 10 yıllıklar var ki orada durum hiç iç açıcı değil. 3’lerin üzerinde kalıcı olan 10 yıllıklar 3,5 hedefiyle hareket ediyor. Abd 10 yıllıkların 3,5’lere geldiği noktada özellikle borsalar tarafında oynaklığın arttığını gözlemleyebiliriz.

Güncelleme : 21 Mayıs

Dolar 4,56 ile rekor kırdı ve kırmaya devam ediyor. Euro / Dolar 1,1740’a kadar düştü, bu da Dolar’ın küresel olarak güçlenmeye devam ettiğini gösteriyor. Teknik sınırlar artık Dolar / TL’de zirve yapmış olsa da ısrarcı olursa 4,67 seviyelerine kadar gidebilir. Sonrası benim penceremde kısa vade için çok mümkün olmayan yerler. İzleyip görelim

Güncelleme : 21 Mayıs

Dolar 4,58’i de geçti. Biraz yakından bakalım, 50,100 ve 200 günlük ortalamalardan o kadar uzaklaştık kı, en azından 4,2 düzeltmesi gelmeli. Şu anki fiyatlar çoğunlukla globalde güçlenen doların etkisi. Ancak Dolar/TL’de artık zirvenin de zirvesini yaptığımızı düşünüyorum.

Güncelleme : 22 Mayıs

Geldiğimiz son durum bu. 4,67 zirvesine nerdeyse ulaştık. Bunun üstü benim teknik penceremde yok, izleyip göreceğiz.

 

Güncelleme : 22 Mayıs

Benim teknik çizimimdeki zirveye geldik, 50 günlük ortalama bile 4,13’te beklerken, bu seviyelerin üstü inandırıcı durmuyor.

Güncelleme : 28 Mayıs

Felaket tellallarının sırtladığı bol hacimli, bol aksiyonlu ama bir o kadar da gerçek dışı günleri geride bıraktık. Peki teknik ne diyor bakalım? 4,2’ler teknik olarak ilk sağlam alt noktamız, kırılırsa 4,1’lar, kırılırsa 4,00’lar. Ancak bunları konuşmak için çok erken, şu an eğer Dolar Endeksi, Petrol ve siyasi etmenler de izin verirse Dolar’da hacmin düşüşünü ve hafifçe aşağı salınımını izlemeliyiz.

 

Güncelleme : 30 Mayıs

Dolarda gevşeme devam ediyor. 4,48’lere kadar geldik. Dolar saatlik baktığımızda tam da tekniğe uygun hareket ediyor. Günlük teknik ise 4,3’ları işaret ediyor.

Ekonomi

Bitcoin Ne Zaman Yükselecek?

Son dönemde bir çok kişinin aklından geçen soruların başında bu geliyor: Bitcoin ne zaman yükselecek?

Teknik olarak 300 günlük ortalamayı da kırmış gözüküyor ve sırada 5800 – 4800 ve 4100’den oluşan destekler var. Bu süreçte ben zirveden itibaren gelen düşme trendini kırıp ufak bir yükseliş hareketi göreceğimizi düşünüyorum ancak benim öngörümde Bitcoin’in zirve noktası olan 20k’yı geçmesi oldukça zor.

Bir çok ülke ve kurumun yasakları ve negatif tarafta yoğunlaşan algılar Bitcoin’i baskılıyor.

Yeni bir hikaye ortaya çıkmadığı sürece 4000-15000 dolar arasında sıkışan bir Bitcoin göreceğiz gibi duruyor.

Ekran Resmi 2018-04-01 14.05.20

 

Güncelleme : 6 Mayıs 2018

Bitcoin son 1 ayda çizdiğimiz trend doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor. Yeni bir hikaye olmaması, hisse yükselirken hacmin desteklememesine yol açıyor. İzleyip göreceğiz, günümüz ekonomi dünyasında her şey sürekli bir değişim içinde ancak büyük olasılıkla 11.500-13500 civarında takılan ve geri dönen bir bitcoin göreceğiz. Sonrasındaki yükselişi ise 15 bin dolarları zorluyor olacak. Ancak grafikte de çizdiğimiz gibi yeni bir güçlü hikaye olmadıkça rekorunu yenilemesi oldukça zor gözüküyor.

Güncelleme : 21 Mayıs 2018

Bitcoin günlükte TOBO yapma görüntüsünde. 11.500 – 12.000 civarını hedefleyen bu TOBO daha önce çizdiğimiz grafiğe de uygun şekilde bir hareket. Ben bu seviyelerden sonra yeniden bir geri çekilme bekliyorum. Sonrasında 15k hedeflerine hareket görebiliriz.

Dijital, Ekonomi

Konu Facebook ya da Cambridge Analytica Değil, Konu Veri Güvenliğinin Normalleşmesi

Son günlerde Cambridge Analytica’nın sosyal medya verilerini kullanarak oluşturduğu dijital stratejilerle hem Trump’ın seçilmesi hem de Brexit’in sonuçlanması çalışmalarını yürütmesi dünyanın gündemini kaplıyor.

Bu konuda henüz bilginiz yoksa, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz;

 

Tabi bu çalkantı Facebook’un veri paylaşımı noktasında sorgulanması ve soruşturma açılmasına kadar giden bir süreci başlattı. Globalde #DeleteFacebook etiketiyle başlayan kampanyalar türedi. Ve sosyal medyanın sonunun geldiği üzerine konuşmalar bolca yazıya konu oldu.

Ancak bu sürece farklı bir açıdan bakmak gerek. Dijital’in ilk zamanlarında Dot-com sürecinden başlayan bir şekilde son tüketiciye yani bize ulaşan ve hayatımıza giren bir çok ürün üretildi. Bu ürünler ekonomi temelinde Amerika ve büyük devletlere bir çok kazanç sağladı ve her bir şirket ömrünü tamamladığında, arkasından yeni teknolojik şirketler geldi. Bu döngü özellikle son yıllarda Apple, Google ve Facebook’un öncülüğünde devam etti.

Sadece bu 3 şirketin ABD borsalarındaki değerlerine baktığınızda teknolojinin sadece kendi alanında kalan bir konu olmadığını, siyaset temelli ekonomik bir araca dönüştüğünü anlayabilirsiniz.

Ancak tüm bu güzel hikayelerin ardından teknolojik şirketlerin son yıllarda bir inovasyon sıkıntısı var. Özellikle Steve Jobs’un ölümünün ardından Apple’ın ortaya yeni bir şey koyamaması, Amazon’un dünyaya açılmada çok da hızlı ilerleyememesi, Facebook’un Whatsapp ve Instagram satın alımlarından sonra fark yaratacak bir ürün çıkartamaması ve Google’ın da benzer sorunları…

Bu yeni ürün sıkıntısı ve hali hazırdaki teknoloji şirketlerinin doyum noktasına gelmesi, ekonomik açıdan alarm veren bir boyuta ulaşmış durumda. Bu nedenle de yeni bir hikayeye ihtiyaç var. Bu hikaye önümüzdeki dönemde “Verinin İnsan Faydası İçin Kullanımı” olacak.

Şimdiye kadar hep yasadışı olarak baktığımız ve önemsediğimiz “özel hayatımızın ve bilgilerimizin güvenliği” konusundaki algılarımızı kırmamız gerekiyor. -ki yeni ürün üretebilelim..

Yeni üründen kastımız ne; Bizim öncelikle tüm dijital verilerimize göre bize sağlıklı yaşam ipuçlarının verilmesi, uygun eş adaylarının önerilmesi, uygun meslek ve şirket önerilerinin yapılması…. İle başlayıp, beynimize yerleştireceğimiz bir çip vasıtasıyla yapay zeka destekli bir düşünme sistemine geçilmesi…

İlk duyduğumuzda kulağa tabi ki uzak geliyor, ancak 10 yıl önce şu an hayatımızda olan konularının kaçı vardı? diye düşündüğünüzde, yukarıdaki konuların aslında çok da uzak bir gelecekte yer almadığını göreceksiniz.

Peki bunun şu anki çalkantılarla ne alakası var?

Siyasette her zaman uygulanan bir süreç vardır;

– Gerçekleştirmeyi planladığın konuyu sızdır

– Konuyu reddet ve tepki göster

– Halkın tepkisini incele

– Konuyu savunan birkaç teorik bilgi ve uzman ortaya çıkar

– Konuyu normalleştir

Yani şu an veri güvenliğinin aslında insan faydası için kullanılabileceği ve şirketlerin verilerimize sahip olmasının kötü bir şey olmadığı konusunda tüm dünyada bir normalleştirme sürecinin başındayız.

Bugünlerde sildiğimiz Facebook’a, yakın gelecekte vücudumuza ekleteceğimiz çip ile geri döneceğiz…

10

Ekonomi

Bitcoin Yükselişe Geçmek İstiyor

Bitcoin geçen gün düşen çizgisine değip, geri dönmüştü. Buralardan 200 günlük ortalamaya yaklaşmasına rağmen, değmeden yeniden düşen çizgisini kırmayı test ediyor. Eğer bügün veya yarın buradan bir düşüş gerçekleşmez ve düşen çizgi kırılırsa, teyit aldıktan sonra sert bir yukarı hareket görebiliriz.

Bu durumda ilk hedef 15 binler olacaktır.

Eğer düşeni kıramaz ve aşağı yönelirse bu sefer 200 günlük ortalama da tutamayabilir ve 300 günlük ortalamayı denemek isteyebilir. Bu durumda 8500 ve 6500 dolarlar sıralı hedefler olacaktır.

Ekran Resmi 2018-02-27 11.45.26

Ekran Resmi 2018-02-27 11.45.33

Ekonomi

Bitcoin’de Son Durum

Bitcoin teknik olarak kritik bir yere geldi. Hem 50 günlük ve 100 günlük ortalamalarının birleştiği noktaya yaklaştı, hem de bir günlük düşen trendi kırma noktasına dokundu.

Eğer düşeni kırarsa hızlıca 15 bin dolara kadar bir yükselme görebiliriz. Kıramadığı durumda da 200 günlük ortalaması olan 8300 seviyelerini denemek isteyecektir.

İzleyelim, görelim

Ekran Resmi 2018-02-21 12.43.49

Ekonomi

Bitcoin Daha Düşer Mi?

Bitcoin daha önce 50 günlük ortalama, 100 günlük ortalama ve 200 günlük ortalamaya tutunamayıp düşüşe devam etmişti.

Bitcoin şu an 300 günlük ortalamaya tutundu, ancak hacim yüksek seyretmeye devam ediyor.

Eğer burada hacimli satışlar devam ederse ki, öyle duruyor, muhtemelen 400 günlük ortalama olan 4739’a dokunmayı deneyecektir.

Ancak bunun öncesinde 3-5 günlük 5500-7500 aralığı yaşayabiliriz. Burada 300 günlük ortalamayı test etmeye devam edip, altında ya da üstünde onay almaya çalışacaktır.

Ekran Resmi 2018-02-06 21.17.27

 

Önceki Yazılar;

BİTCOİN NEDEN DÜŞMEYE DEVAM EDER?

BİTCOİN NEREYE KADAR DÜŞER?

Ekonomi

Bitcoin neden düşmeye devam eder?

Bir önceki yazımızda Bitcoin’in tutunamadığı yerleri ve düşüşlerine bakmıştık. Grafikleri incelediğimizde ortaya çıkan bir önemli detay ise Bitcoin’de 20 bin dolardan başlayan düşüş 7500 dolara kadar gelmişken, hacmin halen yüksek seyretmesi ve azalmaması.

Düşüşlerde her zaman hacmin azalması satışların doygunluğa ulaştığını ve artık yukarı dönüşün olacağını işaret eder. Ancak Bitcoin bu ışığı vermiyor. Eğer 200 günlük ortalamada da tutunamazsa ki tutunamayacak gibi duruyor, Bitcoin’de 5000 dolarları görmek çok da sürpriz olmaz.

Ekran Resmi 2018-02-05 14.46.39

Ekonomi

Bitcoin Nereye Kadar Düşer?

Bitcoin, 50 günlük ortalamada tutunamamış, 100 günlük ortalamaya gelip, yine tutunamamış, şimdi 200 günlük ortalamada, eğer orada da tutunamazsa 1 yıllık ortalama olan 5071’i deneyebilir. İzleyip, görelim.Ekran Resmi 2018-02-04 23.55.04