Browsing Category

Dijital

Dijital

Facebook’ta Ne Değişiyor ve Neden Sürekli Değişim Yaşanıyor?

Facebook son dönemde agresif bir değişim içerisinde. Sürekli yeni özelliklerle platformu geliştirmenin yanı sıra, yakın zamanda duyurduğu büyük Facebook News Feed algoritma değişikliği ile markaları belirsiz bir 2018 bekliyor.

facebook-degisiyor

Peki Facebook neyi, neden değiştiriyor?

Öncelikle Facebook’un dijitalden aldığı reklam payı doygunluk noktasına gelmek üzere olduğu için TV’den  pay almayı hedefliyor. Bunu başarmanın yolu öncelikle insanları video izlemeye alıştırmaktaydı, bunu yaklaşık 1,5 yıldır sürdürüyor ve news feed’te daha fazla video ile karşılaşıyoruz.

2018’de yayına alacağını duyurduğu Facebook TV ile ise zaten dijitale kayan Tv izleme alışkanlığını Facebook üzerinde konumlandırma niyetinde. Bunun ilk adımlarını ise yakın zamanda duyurduğu arkadaşlarla birlikte ortak video izleme özellikleri gibi yeniliklerle atıyor.

Facebook TV ile Facebook’un asıl amacı TV reklam verenlerini hem hedefli reklamlara yönlendirmek hem de bir çok istatistiki veri ile beslemek. Örneğin bir TV dizisini izleyenlerde en basit haliyle kadın ve erkeğe gösterilecek reklamlar farklılaştırılacak. Ve kitlelerin reklama olan reaksiyonları adım adım takip edilebilecek.

 

News Feed neden değişiyor?

facebook-newsfeed

Facebook News Feed değişimini değerlere bağlıyor ve insanların ailesi ile arkadaşları arasındaki etkileşimi artırmayı hedeflediğini söylüyor. Bunu da akademik araştırmalar doğrultusunda hayata geçirdiklerini ifade ediyor. Ancak sayfalarına takipçi kazandırabilmek için onbinler harcamış markalar bu durumdan haliyle hoşnut değil. Zaten 3 yıldır giderek düşmekte olan organik erişim %5’lere kadar gelmişken, Facebook buna da göz dikmiş durumda.

Yeni algoritma ile markalar için News Feed’te gözükmenin yolu neredeyse sadece reklam vermekten geçiyor. Bu da haliyle Facebook’un gelirlerini artırmada önemli rol oynayacak.

Diğer yandan markaları bekleyen risk ise, olası reklamveren artışı ile reklam rekabetinde yükselme ve reklam maliyetlerinde hızlı bir artış.

Son açıklanan verilere göre reklam maliyetleri 1 yıl içerisinde %74 artmış durumda.

facebook-reklam-maliyetleri

https://www.socialmediatoday.com/news/3-social-media-marketing-trends-to-watch-in-2018/509839/

 

Köprüden Önce Son Çıkış : Keşfet Akışı

explorefeeds

 

Markalar için Facebook’un duyurduğu nadir sevindirici haberlerden biri Keşfet Akışı. Facebook yeni bir news feed sayfası olan Keşfet Akışı ile insanlara ilgilenebilecekleri içerikleri organik olarak göstermeyi hedefliyor.

Bu noktada da markalara çok fazla değersiz içerik yerine az sayıda nitelikli içerik paylaşmayı öneriyor ve insanların ilgi gösterdiği içeriklerin eskiye nazaran daha fazla yayılacağını iddia ediyor.

 

Tabi bu üzerinden geçtiğimiz konular değişimlerin sadece bir kısmı, değineceğimiz daha çok konu var ancak. Özetle şunu söyleyebiliriz;

Facebook halka açık bir şirket ve yatırımcıların sürekli artan beklentilerine karşılık vermek zorunda. Bu noktada Facebook ne kullanıcıları ne de markaları en önemli segmente alıyor ve hiçbir zaman almayacak. En önemli segment olan yatırımcıların beklentileri dahilinde değişimler görmeye devam edeceğiz.

Markaların bu noktada Facebook’u sunduğu inanılmaz hedefleme seçenekleriyle aktif kullanması ancak hiçbir zaman tüm yatırımı buraya yapmaması gerek.

Dijital sadece Facebook’tan ya da Instagram’dan ibaret değil. Özellikle web siteniz üzerinden Google, video içerikleriniz üzerinden Youtube, sunum içerikleriniz üzerinden ise Linkedin ve Slideshare büyük önem taşıyor. Eğer bir yayıncıysanız Flipboard size Facebook’tan daha yüksek trafik taşıyabilir.

Marka olarak alternatifleri ve tüketici değişimlerini sürekli takip etmeli ve adapte olmaya çalışmalısınız.

 

 

making-a-difference
Dijital

Yeni projelerde can alıcı noktalar

Yeni “online” projelerde bir kaç can alıcı nokta var. Bu noktalar çok net olmazsa projenin ayakta kalması çok zor oluyor ve çoğu zaman harcanan emek yanlış adımlar yüzünden boşa gidiyor.

– Fark Yaratmak

Yeni bir projenin kesinlikle benzerlerinden farklı bir yanı olması gerekiyor.

Bu farklı yan da insanların ihtiyacı olan birşey olmalı.Bknz: Danışmanlık yaptığım bazı müşterilerimden “fark yaratan özellik” olarak çok sık duyduğum birşey;E-ticaret sitelerinin bazılarında yan menüdeki bileşenlerin yerini değiştirebiliyorsunuz.

– Peki bu ziyaretçileriniz için gerçekten fark yaratıyor mu?

– Ziyaretçi bunu niye yapsın?

– Ziyaretçi sitenize niye giriyor? (Amacınız satış yapmak mı ziyaretçiyi sitede uzun süre tutmak mı?)

– Bileşenleri değiştirmenin ziyaretçilerinize ne faydası olacak?

(Ayrıca bu değişiklikleri sayıp, raporlayan bir sistemde bulunmuyor)–Cevap yok!

– İyi bir konumlandırma (Algı oluşturma)

İnsanlarda iyi bir algı oluşturmak bir proje açısından çok önemli. İyi bir algı oluşturduktan sonra, hizmetiniz kötüleşse dahi belli bir süre insanlar sizi terketmeyecektir.İyi bir algı oluşturmanın yolu da iyi(ve farklı) bir konumlandırmadan geçiyor.Konumlandırma için aşağıdaki soruların cevabı çok iyi belirlenmeli;İnsanlar sizin sitenize;

– Neden girecek?

– Ne sıklıkta girecek?

– Sitenize hangi kesimden insanlar girecek (demografik bilgiler)- Sitenize reklam verecek olan kişiler hangi tip ziyaretçiye hitap edecek? (Sitenize her çeşit insan mı giriyor, yoksa belli bir kesim mi? ) iyi bir konumlandırma” bir sitenin reklam almasında da çok önemli bir yere sahip . Şuan ziyaretçi sayısı kendilerinden 10 kat fazla olan sitelere göre “reklamdan” çok daha fazla kazanan bir çok proje mevcut.

– Gelir modeli

İlk 2 maddede belirttiğim kısımları çok iyi yapmış olabilirsiniz ama projeyi yayına aldığınızda “gelir modeli” net değilse, herşey iyi gitmesine rağmen ayakta durmanız zor olabilir. Çünkü ilk 2 maddede belirttiğim özellikler size normalden fazla maliyet oluşturacak ve iyi bir gelir modeline sahip değilseniz bir süre sonra bu maliyetleri karşılayamayacak duruma gelebilirsiniz.

Tercih edilmemesi gereken gelir modeli; Reklam alarak para kazanmak

– Projeyi yayına aldıktan belli bir süre sonra reklam alarak para kazanmayı hedeflemek en yanlış gelir modellerinden bir tanesi.Projenizde gelir modeliniz bu ise, projeyi yayına almadan önce rakiplerinizi, rakiplerinize “sürekli” reklam verenleri ve reklam ücretlerini araştırıp, çok iyi analiz etmelisiniz. İncelemeniz sonucunda para kazanmanız zor görünüyorsa projeden vazgeçmenizi öneririm.

Türkiye şartlarında reklam alarak para kazanmak gerçekten çok zor bir durum. (Biz bunu Dipnot.tv’de de çok fazla yaşadık) Bu gelir modeline sahip projelerin reklam almak için ilk tercihi Google adsense oluyor. Google adsense eskiden tık başına 0,1-0,3$ verirken şimdi 10 tıklanmaya 0,1$ dahi vermeyebiliyor.

Örnek: Günlük 10 bin ziyaretçiniz olduğunu düşünelim. %3 tıklanma oranı ile günlük 300 tıklanma alırsınız. Google adsense tıklama başına 0,05 TL kazandırsa, günlük geliriniz 15 TL, aylık geliriniz 450 TL olacaktır. (Bu rakamlar hiçkimseyi tatmin etmeyecektir.)

Sonuç olarak yeni bir proje üzerinde çalışanlara, projeyi yayına almadan önce bu 3 can alıcı noktayı netleştirmelerini öneririm