like-gorsel
Facebook, Sosyal Ağlar

Facebook algoritma güncellemesi markaları nasıl etkiledi?

News Feed(Haber Bandı), kullanıcıların Facebook üzerindeki tüm gelişmeleri takip ettiği en aktif alan. Zaman geçtikçe kullanıcıların arkadaş sayılarının ve beğendikleri sayfaların artması Facebook’un bu alanda sürekli olarak geliştirme ve iyileştirme çalışmaları yapmasına neden oldu.

News feed üzerinde küçük geliştirmelere devam eden Facebook, geçen haftalarda köklü değişikliklerini yayına alarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlama yolunda büyük bir adım attı. Bu algoritma güncellemesiyle kullanıcılar, arkadaşlarının ve sayfaların en fazla ilgi gören(etkileşim alan) paylaşımları ile son dönemde etkileşimde olduğu kişi ve sayfaların 0 an yaptığı paylaşımları News Feed’inde görüyor.

Markalar Açısından Algoritma Güncellemesi

Markaların Facebook sayfalarında paylaştığı içerikler ilk olarak sayfadaki az bir kitleye gösteriliyor. İçerik, bu kitlenin oluşturduğu etkileşim oranında diğer fanlara gösterilmeye devam ediyor. Dolayısıyla içerik ne kadar etkileşim alırsa o kadar fazla erişim sağlıyor. Bu yüzden etkileşim yüzdesi düşük içerikler (özellikle sade ürün içerikleri) sayfadaki kitlenin çok az bir kısmına gösteriliyor.

Kullanıcılar açısından güncellemeyi incelersek: Yeni durumda kullanıcılar arkadaşlarının paylaşımlarını daha çok, sayfaların paylaşımlarını daha az görüyorlar.

Güncellemenin Markalara Etkileri

Güncelleme sonrası bir çok marka sayfasında %25-%65 oranları arasında erişim düşüklüğü yaşandı.

Detaylar;

 

Yazının devamını Webrazzi üzerinden okuyabilirsiniz:  http://www.webrazzi.com/2012/10/18/facebook-algoritma-guncellemesi-markalara-etkisi/

Önceki İçerik Sonraki İçerik

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme